Mają one zadanie „legitymować” napotkane mikroby i w razie podejrzeń „aresztować je do wyjaśnienia” w najbliższym „posterunku”( węźle chłonnym). Główne komórki „policyjne” nazywamy dendrytycznymi (od łacińskiej nazwy drzew) .Odkryte w roku 1868 zmieniły wkrótce wiedzę o odporności, raku i alergii. Reagują nie tylko na białka wdychane, ale także spożyte w pokarmie. Nie tylko zaczynają, ale także zmieniają reakcję zapalną. Było to wiadome dla skóry, ostatnio ujawniono podobny mechanizm w błonie śluzowej nosa, gardła, krtani, oskrzeli, jelit oraz migdałkach podniebiennych i gardłowych, gdzie są główną siłą kształtującą odpowiedź na alergen.
Dojrzałe komórki dendrytyczne (KD) przy pomocy specjalnych chwytników rozpoznają groźne drobnoustroje lub białka. Schwytanych terrorystów tkankowych rewidują, rozbrajają i przedstawiają do osądzenia i ukarania. Zatem opisywane KD działają jak Strażnik Teksasu, dostarczając sprawcę i dowód potwierdzający zamiar zbrodni. Dopiero te uzupełniające dowody rzeczowe ( „cząstki zgodności tkankowej”) powodują skuteczność skazania. Wyrok wykonują osobiście limfocyty NK (Naturalni Kilerzy czyli Zabójcy) oraz limfocyty B za pomocą dalekosiężnych, jak strzały z łuku, przeciwciał. Nie wszystko wiemy o ciężkich walkach tych komórek z wirusami. Trochę więcej o ich roli w alergii. Enzymy obecne w kurzu, karaluchu czy pleśni mogą zaburzać czynność KD, podobnie jak czynią to pasożyty.
Wykazano, że niedobór KD sprzyja rozwojowi astmy. Stąd korzystny wpływ leków sterydowych i antyleukotrienowych w doświadczeniach oraz u chorych z astmą i katarem nosa. Brak takiego działania dla salbutamolu „tylko” rozszerzającego oskrzela. Wbrew wcześniejszym poglądom podobne jest występowanie zapalnych KD w łuszczycy i wyprysku kontaktowym, a także w atopowym zapaleniu skóry. Jednak brak w tej ostatniej grupie komórek pochodzących z surowicy skutkuje większą podatnością skóry na zakażenia wirusowe. Surowicze KD produkują bowiem naturalne leki antywirusowe. Aktywna w czasie infekcji obrona anty- wirusowa wpływa na aktywność KD powodując niekorzystną przebudowę tkanek.
Badania komórek pana Langerhansa niosą nadzieję na skuteczne leczenie nie tylko alergii, ale także nowotworów.