Mniej więcej w tym samym czasie gdy runął mur berliński, zmieniły się poglądy na istotę astmy ( mnie się wydaje, że było to zeszłego roku, ale niektórzy się od tamtej pory urodzili, dorośli i mają dzieci). Zrozumiano wówczas, że pod starą grecką nazwą pochodzącą od słowa duszność kryje się nie tylko skurcz mięśni oskrzeli, pogrubienie ich ściany i zwężenie światła, ale leżące u podstawy wymienionych zjawisk zapalenie błony śluzowej. Zapalenie wywoływane nie przez bakterie ani wirusy lecz ... „kurz, pierze i powietrze świeże”. Wkrótce okazało się, że w wymienionych źródłach alergenów można wyizolować po kilka silnie uczulających białek np. roztoczowych, ptasich lub pyłkowych unoszonych przez wiatr i obecnych w owocach. To one właśnie u osób podatnych (tzw. skazowych) wywołują lub zaostrzają wspomniane zapalenie.
Od tej pory zaczęto w leczeniu astmy stosować nie tylko leki rozszerzające skurczone drogi oddechowe, ale skuteczne i bezpieczne w małych dawkach sterydy wziewne- najdoskonalsze obecnie leki przeciwzapalne! Dzisiaj zdecydowana większość chorych z astmą uczuleniową pyłkową ( stara jej nazwa w tytule felietonu pochodzi od siana), może prawie normalnie żyć, pracować i intensywnie wypoczywać. Tak jak miliony osób cukrzycą, nadciśnieniem czy innymi chorobami przewlekłymi. Wystarczy ciut lepiej poznać swoją osobistą postać astmy i dostosować leczenie do własnych potrzeb i upodobań. A przede wszystkim zadbać o profilaktykę.
W tym celu niezbędne są jednak testy skórne punktowe lub oznaczenia przeciwciał E w surowicy. Pozwala to określić powód zapalenia i duszności lub kaszlu w konkretnym „naszym” przypadku. Wykrytego czynnika musimy się wystrzegać.
Przy astmie wywołanej przez pyłek traw lub chwastów warto śledzić komunikaty o występowaniu szkodliwych drobin. Epizody duszności występują początkowo rzadko, tylko w dni silnego narażenia. Warto wówczas- albo lepiej trochę wcześniej- zastosować przeciwzapalne sterydy wziewne, środki rozkurczające oskrzela, czasem leki antyleukotrienowe, a przy katarze- preparaty antyhistaminowe.