Alergolog musi dobrze nadstawiać ucha gdy chory skarży się na wieczny czyli przewlekły katar, bo czasami ma na myśli katar wietrzny od letniego wiatru. Trafiają do mnie ludzie z ciągłym katarem oraz podpuchniętymi jak od płaczu oczami, flegmą w gardle, chrząkaniem, chrypką i kaszlem. Proszą o pomoc, bo już nie dają rady w pracy lub szkole. Dodatkowo irytuje ich otoczenie mówiąc „katar nie leczony trwa 7 dni, a leczony tydzień”.
Katar chroniczny rozpoznaje się, gdy przez ponad dwie godziny dziennie obecne są dwie z czterech prostych cech : kichanie, zatkanie, wyciek i swędzenie nosa. Te same objawy pojawiające się pojedynczo i rzadko dotyczą niemal każdego. Jednak ich uporczywe nasilenie, zwłaszcza obejmujące 4 wymienione skargi, staje się ciężką chorobą. Utrudnia sen, pracę, wysiłek, taniec, sport, naukę. Wywołuje nocne chrapanie, napady astmy, pogorszenie słuchu, łzawienie oczu, pogorszenie węchu i smaku, zapalenie zatok, znużenie i ogólne rozbicie. Tak rozumiany katar naprawdę warto leczyć „tu i teraz”.
Jak rozpoznać katar?
- Napadowe kichanie seriami ponad 11 razy z rzędu silnie przemawia za alergią.
- Uporczywe zablokowanie nosa bez towarzyszącej gorączki może mieć tło uczuleniowe ( ale zawsze należy u laryngologa wykluczyć polipy i „zatoki”).
- Typowy dla alergii jest przeźroczysty( wodnisty), obfity wyciek z nosa, więc wydzielina gęsta, zielonożółta, lepka i ciągnąca się raczej wskazuje na infekcję i potrzebę antybiotykoterapii .
- Świąd nosa zmuszający do ciągłego pocierania i dotykania wyraźnie świadczy o alergii, natomiast ból i silne zaczerwienienie o zakażeniu bakteryjnym.
Wyniki domowej diagnozy należy potwierdzić u lekarza, w szczególnie uporczywych przypadkach u laryngologa i alergologa. Zwykle konieczne jest wykonanie badania radiologicznego zatok (rtg, KT) oraz testów skórnych punktowych ze wszystkimi podejrzanymi alergenami. Dopiero po tych badaniach można zrobić posiew i chwalić się wszystkim własnym stadem złocistych lub białych gronkowców.
Jak się wyleczyć z wiecznego kataru uczuleniowego?
- Zdobyć za wszelką cenę na własność kartę testów alergicznych.
- Przez 7 kolejnych dni studiować ją przed snem, sprawdzając w Internecie lub u Przyjaciela co znaczy alergia na roztocze, a co na pleśnie i jak te „swoje, wrogie” alergeny zwalczać.
- Poprosić o skierowanie na odczulanie i zgodzić się na powtórne ( najlepiej wykonane z krwi) testy z białkami, jakie winny być w szczepionce.
- Zadbać o usuwanie z otoczenia silnych alergenów i o terminy szczepień podtrzymujących.
- „Zwykłe” krople do nosa (te bez recepty) stosować do 7 dni, tylko po jednej kropli i tylko do bardziej zatkanej dziurki. Inne leki do 28 dni i też przerywać .
Nieprawdą jest, że katar nie leczony trwa 7 dni, bo może trwać 7 tygodni albo 70 lat ! Ale nie musi!