Najpierw było to swędzeNie między palcami, a następNie pojawiły się małe pęcherzyki wypełNione płynem. Ratowałam się smarując grubo kremem z silikonem, inne PaNie zaklejały chore miejsca plastrem. Po zwolNieNiu z pracy pozbyłam się dolegliwości...".
Ten świetNie uchwycony opis odpowiada alergii kontaktowej na Nikiel (symbol- Ni). W biloNie, podobNie jak w wielu innych metalowych przedmiotach( czajNiki, sztućce, nożyczki) i ozdobach( klamry, klipsy) , Nikiel stanowi znaczny procent stopu. Podobnie rzecz się ma z implantami używanymi w stomatologii lub ortopedii, a nawet z margaryną , czarną herbatą i kakao!
Uczulenie na Nikiel potwierdzamy przyklejając na 48 godzin do skóry monetę albo specjalNie spreparowany roztwór z tym metalem. Test taki, zwany płatkowym od krążka bibuły pokrywającej badaną substancję, wypada dodatNio u Niemal 25 % chorych z opisanymi wyżej dolegliwościami (dane liczbowe przytaczam na podstawie zebranych ostatnio w Centrum Alergologii 200 własnych obserwacji wyprysku). Odczyn dodatNi polega na wygórowanym nacieku skóry i silNie swędzącym rumieNiu z drobnymi pęcherzykami. Pojawia się on po 48-72 godzinach i ustępuje do 7-9 dni! Przypadki opisane przez PaNią Teresę kwalifikują się do renty zawodowej, oczywiście dopiero po sprawdzeNiu i orzeczeNiu w Instytucie Medycyny Pracy. W leczeNiu (Niestety) skuteczne jest tylko uNikaNie Niklu, którego ukryte źródła są rówNie częste jak "Ni" w tym tekście. Dziękuję Pani Teresie za zaufaNie, proszę Innych PT CzytelNików o listy .